Sözcü yazarı Turan: Başörtü düzenlemesinde masum gibi görünen maddede  büyük bir kurnazlık gizli!

Sözcü muharriri Rahmi Turan, Cumhur İttifakı’nın Meclis’e getirdiği başörtü düzenlemesine ait olarak, “Başörtü düzenlemesinde suçsuz üzere görünen maddede  büyük bir kurnazlık gizli!” değerlendirmesini yaptı. 

Turan yazısında, “336 AKP ve MHP milletvekilinin imzaladığı Anayasa değişikliği teklifinin 1’inci unsurunda motamot: “Hiç bir bayan, dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve tercih ettiği kıyafetlerden ötürü kamu yahut özel kesim tarafından sunulan mal ve hizmetlerden yararlanmaktan mahrum bırakılamaz” deniliyor. İşte tuzak burada! Temiz üzere görünen bu unsurda büyük bir kurnazlık gizli! Başörtüsünün tarifi yapılmıyor ve kılık kıyafetin ucu açık bırakılıyor.” görüşünü savundu. 

Turan şu sözleri kullandı: 

“Anayasa değişikliği bu türlü kabul edilirse: Yalnız başörtüsü yahut türban değil…  Çarşaf… Peçe…  Örtü…  Burka… Ve bunlara benzeri her şey özgür olacak.Yani: Okullarda peçeli öğretmen…  Karakollarda burkalı polis…  Mahkemelerde çarşaflı hâkim… Meclis’te peçeli, burkalı, örtülü, çarşaflı milletvekili görebileceğiz. Bu, uygarlıktan uzaklaşıp medeniyete sekte vurmaktan öteki bir şey değildir. Ben, kelam konusu unsurun kasıtlı olarak bu türlü hazırlandığını sanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir