Rusya’dan Almanya’ya misilleme: Diplomatlar sınır dışı edilecek

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın 30 Rus diplomatı hudut dışı etmesine misilleme olarak Alman diplomatların hudut dışı edilmesine ve diplomat sayısının değerli ölçüde sınırlanmasına karar verildiğini bildirdi.

AA’nın aktardığına nazaran bakanlıktan yapılan açıklamada, Almanya’nın Rus diplomatik misyonların çalışanlarının bir kere daha toplu hudut dışı edilmesine karar verdiği belirtildi. Moskova’nın ‘Rus-Almanya münasebetlerinin diplomatik dahil tüm boyutlarını açık bir halde yok etmeye devam eden Berlin’in bu hareketlerini şiddetle kınadığı’ kaydedilen açıklamada, “Rus tarafı, Berlin’in düşmanca aksiyonlarına reaksiyon olarak mütekabiliyet gereği Alman diplomatların Rusya’dan hudut dışı edilmesine karar verdi” tabirine yer verildi.

Rusya’daki Alman diplomatik misyon çalışanlarının sayısının azami halde azaltılmasının da kararlaştırıldığı bilgisi paylaşılan açıklamada, bu kararın 5 Nisan’da Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmede Almanya’nın Moskova Büyükelçisi Geza Andreas von Geyr’e bildirildiği aktarıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise Rus Zvezda televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Rusya’dan hudut dışı edilmesine karar verilen Alman diplomatların sayısının 20’nin üzerinde olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir