New York’ta dünyaca ünlü müzenin kapısından girenleri Refik Anadol’un sergisi karşılıyor

ABD’nin New York kentinin dünyaca ünlü müzesi Museum of Çağdaş Arka, yeni dijital sanat koleksiyonunu, Türkiyeli bir dijital sanatçı olan Refik Anadol’un iki yapıtını alarak başlattı.

Medya sanatkarı Refik Anadol’un “Fluid Dreams” (Akışkan Rüyalar) ve “Unsupervised” (Yönetimsiz) isimli iki yapıtı müzede sergilenmeye başladı.

Giriş katında sergilenen eserler müzenin önündeki sokaktan geçenler tarafından da rahatça görülebiliyor. Refik Anadol bu yapıtlarını bir yapay zeka aracılığıyla “yaratıyor.”

Eserler kendilerine öğretilen formları yahut fotoğrafları, görüntüleri her seferinde öteki biçimde sergiliyor. Yani perdede gördüğünüz eser, o günün hava durumundan yahut sizinle birlikte yapıtı izleyenlerin hareketlerinden vs etkileniyor ve o an değişiyor olabilir.

Anadol’un yapıtları 5 Mart’a kadar MoMA’da sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Refik Anadol, daha evvel Los Angeles’te ünlü mimar Frank Gehry’nin yapıtı olan Disney Tiyatrosu’nun dış yüzeyini büyük bir dijital sanat alanına çevirmişti.

Yine Anadol’un bir opera sanatkarıyla ortaklaşa geliştirdiği yapay zeka katkılı opera New York’taki ünlü Lincoln Center’da oynanmıştı. Geçen yıl İstanbul’da da çok büyük bir Refik Anadol standı olmuş, sergiyi izlemek isteyenler kuyruklaş oluşturmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir