İstanbul’da lüks villadan çıkanlar şoke etti

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü takımları, Kadıköy Kalamış’ta lüks bir villada, Yabani Hayvan ve Bitki Cinslerinin Milletlerarası Ticaret Konvansiyonu kapsamında bulunan hayvanlara ilişkin boynuz ile modüllerin bulunduğuna dair ihbar aldı.

Bunun üzerine polis kelam konusu villada hayvan eserleri de olduğu için Tabiat Müdafaa ve Milli Parklar Müdürlüğü grupları ile bağlantıya geçti.

Yaklaşık 6 ay fiziki ve teknik takip yapan polis grupları, operasyondan evvel kelam konusu villaya Tabiat Müdafaa ve Milli Parklar Müdürlüğü’nde misyonlu bir işçisi müşteri olarak gönderdi.

Villada özel işçilikle işlenen boynuzların satıldığından emin olununca polis operasyon için düğmeye bastı.

BİN 276 HAYVAN MODÜLÜ ONLARCA TARİHİ ESER BULUNDU

Villaya geçtiğimiz hafta operasyon yapan polis, lüks meskenin bir katının büsbütün kapatıldığını ve yalnızca tarihi eser ile hayvanlara ilişkin modüllere ayrıldığını gördü. Konut sahibi gözaltına alındı.

Villada yapılan aramalarda 485 karaca boynuzu, 13 karaca kafatası,4 karaca boynuz kökü, 271 kızıl geyik boynuzu, 55 kızıl geyik boynuz kesimi, 5 çift boynuzlu kızıl geyik kafatası, 2 boynuzsuz yüzülmüş kızıl geyik kafatası,13 mus geyiği boynuzu, 30 ala geyik boynuzu, 141 adet ren geyiği boynuzu, 29 antilop boynuzu, 50 white tailed geyiği boynuzu, 5 çift boynuzlu dağ keçisi kafatası, 20 dağ keçisi boynuzu, 5 bizon boynuzu, 20 Amerikan antilobu boynuzu, 128 çeşitli form ve ebatlarda hayvansal nesneler ele geçirildi.

Operasyonda tıpkı vakitte 29 çeşitli form, ebat ve boyutlarda Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı medeniyetlerine ilişkin olduğu bedellendirilen amforalar, 90 adet pişmiş toprak nesneler, top mermisi, sedef kakma bağa kaşık, kırık cam şişe, mavi renkli cam şişe, 35 Roma ve İslami periyot sikkeleri, 4 okucu bulundu.

“HAYVANIN TİPİ AZALDIKÇA MODÜLÜNÜN BEDELİ ARTIYOR”

Operasyon kapsamında ele geçirilen hayvan kesimleri Tabiat Muhafaza ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne teslim edilirken tarihi eserler ise Müze Müdürlüğü’ne verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tabiat Muhafaza ve Milli Parklar Müdürlüğü görevlilerinden Umut Yüksel, şöyle konuştu:

*Burada bir çok ender tıp bulunmakta. Toplamda bin 276 adet hayvana ilişkin kürk, deri, boynuz ve tahnit ele geçirildi.

*Bunlar ekseriyetle dekoratif hedefli kullanılmakta. Mesela birtakım eserleri altlık olarak kullanıyorlar, kimilerini avize olarak kullanıyorlar.

*Genellikle lüks yerlerde lüks meskenlerde kullanılmakta yahut duvara asmak için kullanılıyor. Bir çok kullanım yeri var lakin çoklukla lüks tüketim. Bu eserlerin fiyatları yaban hayvanın nadirliğine nazaran değişiyor.

*Daha ender tiplerde çok daha yüksek meblağlarda paha çıkarmaktalar. Daha çok bulunan cinsler de ise fiyatlar düşüyor.

*Bu eserler yasadışı avcılıkla elde ediliyor. Çoklukla bunları toplayan ve avlayan şahıslar, ticaretini yapan bireyler satıyorlar ve bunu bu formda piyasaya sürüyorlar.

*Tabi bu yasa dışı olduğu için bunların belirli cezalar var. Şayet tıp yabancı ülkelere aitse idari para cezası uyguluyoruz.

*Yerli çeşitlerde ise tazminat cezası uygulamaktayız. Mesela yaban koyunu ise 500 bin, alageyik ise 150 bin, Karaca ise 10 bin üzere meblağlar ceza olarak kesiliyor. Öteki çeşitlerde belirli bir aralıkta idari para cezası uyguluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir