İmamoğlu sordu, gençler yanıtladı: Adalet, daha iyi ekonomi, düşünce özgürlüğü, liyakat istiyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, eğitim yardımı yaptıkları öğrenciler ile kurum yurtlarında kalan gençler için düzenlenen yılbaşı aktifliğine katıldı. Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen aktiflikte yaklaşık 2 bin 500 öğrenci bir ortaya geldi. Gençlerin coşkusuna ortak olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, etkinlikte bir konuşma yaptı.

“FİKİRLERİN ÖZGÜRCE SÖYLENDİĞİ ORTAMDA YARATICILIĞINIZ BU ÜLKEYE BEDEL KATACAK”

“Bu kentin imkanlarının eşit bir biçimde paylaşılması konusunda gösterdiğimiz itinada, bilhassa çocuklar ve gençler başka bir yerde duruyor” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

* “Çocuklar ve gençlerin yeterli eğitim aldığı, yeterli ortamlarda, uygun fırsatlarla birlikte hayata adım attığı takdirde, geleceğe dair daha güçlü bir memleket olmanın, geleceğe dair daha güçlü bir millet olmanın adımlarını atmış oluruz aslında.

* Çağımızın birkaç ögesi var. ‘Nedir onlar’ derseniz; her genç arkadaşımın fikrini özgürce söylemesi, hiçbir biçimde onu kısıtlayan ortamların olmaması, bence bu çağın en değerli pahası, onu yaşatmamız lazım.

* Zira, sizlerin fikrini özgürce söylediği bir ortamda, ben eminim ki yaratıcılığınız bu ülkeye çok kıymetli kıymetler kazandıracak. Fakat bilimde, lakin sanatta, lakin teknolojide fakat eğitimde aklımıza gelen her mevzuda muazzam işler başaracak bir yeteneğe sahip olduğunu biliyorum gençlerimizin.”

“HAK ETTİĞİMİZ YERDE MİYİZ BUGÜN?”

İstanbul’un Avrupa’nın büyük kentleri ortasındaki en genç nüfusa sahip kent olduğu bilgisini paylaşan İmamoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

* “O vakit biz hak ettiğimiz yerde miyiz bugün? Değiliz. Sizin geleceğe dair umutlarınızın daha çok büyüdüğü, daha hoş günlere, süratli adımlar attığınız bir ortamı var etmemiz lazım. Kentte ortaya koyduğumuz bu hoş anlayışı, ülkemizin her yerine yaydığımız takdirde, eminim ki geleceğimiz çok hoş. Şunu söyleyeyim: Üniversiteli gençlerimize sağladığımız eğitim takviyesi hiç yokken, bunu sağlamak bizim için bir gurur.

* Tanışıyoruz; 75 bine yakın gencimizle bu sene bu yoldan irtibat kurduk. Daha fazla imkanımız olsun, daha fazla vereceğiz. İnanın bu mevzuda asla tasarruf etmeyiz. Biliyoruz ki size sağlayacağımız her imkan, bizim için yarınlarda daha büyük fırsatlar demek. Tıpkı vakitte gençlerimize sağladığımız yurtlar, beni öylesine keyifli ediyor ki; başımı yastığa koyup şayet huzurlu uyuyorsam, bu türlü birinci sıralarında duran münasebeti gençlerimize sağladığımız o konforlu yurtlarımız.”

“YÜZÜNCÜ YILINA YAKIŞAN BİR YIL OLSUN 2023”

Gençlere, “Yurtlarımızdan mutlu musunuz” kelamlarıyla seslenen ve “Evet” karşılığını alan İmamoğlu, şunları söyledi:

* “Harika. Ne memnun bana. Çok itinayla bakıyoruz. İnşallah seneye gençlerimize 5 binin de üstüne çıkacak yurt imkanı sağlayacağız. Yani sonuçta kültürde, sanatta, yurt imkanlarında, burslarla sağladığımız takviyelerle, İstanbul Planlama Ajansı’nda sağladığımız ortamlarla, daima birlikte. çok hoş işler yapıyoruz. Sizler bizi zorladıkça, daha da hoş işler yapacağız.

* Sizlerin İstanbul’u yeterli tanımanızı istiyoruz. Bu yurtların bir geleneğe dönüşmesini istiyoruz. Yarınlarda siz mezun olduktan sonra da bugünlerinizi unutmayın. Bu yurtlarınızı takip edin. Ve bu yurtlarınızın daha düzgün olması için uğraş gösterin, istiyoruz. Aslında size 10-15 yıl sonrasını tarifliyorum. Umut ederim ki, bu hoş coşkuyla 2023 çok hoş olsun. Sizlere, bizlere hoş fırsatlar sunsun. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılı. Yüzüncü yılına yakışan bir yıl olsun 2023.”

“KENDİSİNİ DÜŞÜNEN DEĞİL; İNSANINI, MİLLETİNİ DÜŞÜNEN BİR SİSTEM VE ANLAYIŞA MUHTAÇLIK VAR”

“Size bir şey sormak istiyorum. Karşılıklı diyalog kuralım” diyen İmamoğlu, gençlere, “2023’te his olarak en fazla ne istersiniz” sorusunu yöneltti. Konuşma şöyle devam etti:

* “‘Huzur’ diyor, huzur. Huzuru alkışlayalım. Pekala öbür? ‘Adalet’ diyor. ‘Daha düzgün bir ekonomi’ diyor arkadaşımız. Bir arkadaşımız, ‘Saygı istiyoruz’ dedi. ‘Düşünce özgürlüğü’ diyor arkadaşlarım. Liyakat. Liyakate nazaran bir adalet istiyor musunuz? Eğitimde eşitlik istiyor musunuz? O kadar kolay ki bunları yapmak. Tek kuralı var. Ne biliyor musunuz? Tek kuralı kendisini düşünen değil; insanını, milletini düşünen bir sistem ve anlayışa muhtaçlık var.

* Demokrasiye muhtaçlık var, demokrasiye. Cumhuriyet’e gereksinim var, Cumhuriyet’e. İkisi yan yana ne kadar hoş değil mi? Hem güçlü bir demokrasi hem de Cumhuriyet. Bunu başarmalıyız. Nasıl başaracağız? Daima birlikte başaracağız, daima birlikte başaracağız. Ben çok memnunum, sizlerle bir ortada oldum. Bana çok talih getireceğinize inanıyorum. Ben de sizlere çok talih getirmek istiyorum. İnşallah güzeliyle hoş bir yıla adım atıyoruz.

* Her şey çok hoş olacak. Daima birlikte başarıyoruz gençler, az kaldı, az kaldı. Hepinizi çok seviyorum. Yeni yılınız kutlu olsun. Ailelerinize selamlar, sevgiler. Sizden sağlıklı olmanızı, gençliğinizin tadını çıkarmanızı istiyorum. Aklın ve bilimin yolundan asla ayrılmamanızı istiyorum. Sağlıcakla kalın.”

Gençler, İmamoğlu’nun konuşmasının akabinde, sevilen küme Madrigal’in konseriyle doyasıya eğlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir