CHP’den istifa ederek İYİ Parti’den aday olan Suat Nezir: “Buca’nın birleştirici gücüyüz”

Yunus KARAKAYA / İZMİR (İGFA) – Nhaber ve World Türk TV’de yayınlanan Yunus Karakaya’nın sunduğu ”Başkan Olursanız? İsimli programa konuk olan İYİ Parti Buca Belediye Lider Adayı Suat Nezir, CHP’den ayrılıp UYGUN Parti’den aday olduktan sonra Lider olması konusunda CHP ve AK Partililerin de kendisini desteklediğini söyledi.

“Buca’nın birleştirici gücü ”sloganıyla yola çıkan Nezir” Adaylık sürecinden ve aday olduktan sonra karşılaştığı reaksiyonlardan bahseden Nezir, “Bir siyasetçinin parti değiştirmesi bizim ülkemizde çok özümsenmiyor lakin bizim yaşadığımız süreci vatandaşlar göz önünde bulundurunca bize hak verdiler. Vatandaşlar ‘biz seni görüyoruz, senin sıkıntının bu kent için çalışma, biz sana inanıyoruz’ dediler. Her bölgede bununla karşılaşıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi tabanından, AK Parti yahut CHP’ye oy vermiş ya da siyaset yapmış beşerler telefonla arayıp ‘Buca sevdanı görüyoruz sonuna kadar yanındayız, haklı davana devam et’ diyerek dayanak olacaklarını ve lider yapacakları konusunda vatandaşın kendi iradesiyle almış olduğum telefonlar var” diye konuştu.

Buca’nın meselelerini ve tahlillerine yönelik projelerinin hazır olduğunun altını çizen Nezir” “Çok kuvvetli bir süreç yaşadık. Hayatın kendisi zati sıkıntı. Siyasette kendi içerisinde başka zorluklar barındırıyor. Biz siyaseti gül bahçesi olarak adlandırmadık. Bu bahçenin bu kadar güç olacağını hiç düşünmedik. Bu zorluklar insanı her geçen güçlendiriyor. Her zorluk insanı olgunlaştırıyor. Bizler hizmet yolunda yapacaklarımızdan geri adım atmadık. Yaşadığımız kente nasıl katkı sağlarız niyetiyle bu işe başladık. Ben küçükken daima topluluğa kendimi bir şeyler anlatırken hayal ederdim. Sebebini bilmiyordum lakin bugün görüyorum ki sebebi buymuş. İnsanlara, İzmirlilere ve Bucalılara hizmet etme isteğiyle geldim. Her vakit kendime şiar edindim, pes ettiğin an kaybettin andır. Bizler hiçbir vakit pes etmedik. bu sebeple ‘kaybetmek nedir’ diye düşünmedik. Konuşacak çok şey var fakat bu vakitlerde kısa konuşmak daha gerçek. Tek fikrimiz var, hizmet etmek. Bunun dışında başımızın ardında ajandamız yok. Buca halkı hizmete aç bir halde bekliyor. Biz de bu mevzuyu tüm yetkili organlara STK’lara her gittiğimiz fırsatta bunu söz ettik. Biz hiçbir şeyden korkmuyoruz. Yalnızca İzmir’e ve Buca’ya hizmet etmek için yola çıktık. Bu yoldan da geri adım atmayacağız. Yaptığımız bu atılım bunun göstergesidir” diye konuştu

Buca’nın bir kent kimliği olmadığını belirterek Lider olması halinde hayata geçireceği projelerle Buca’ya bir kimlik kazandıracaklarını tabir eden Nezir, “Buca’da bir anlayış oturtmamız gerekiyor. Gerçek siyasetler üretmemiz gerektiğini çok düzgün biliyoruz. 90 binlik öğrenci nüfusu memleketine döndüğünde Buca hakkında hoş konuşmuyor. Bunların hoş konuşmasını sağlayacak projeler üretmemiz gerekiyor. Esnafın iktisadını yükseltecek, Buca’ya kent kimliği yaratacak kent kimliği projeler üreteceğiz. Buca’nın Levanten kenti olması sebebiyle kültür kenti yaratabiliriz. Buca’nın meydanı olabilecek alanları var. Kasaplar Meydanı’nın yan tarafında Mavişehir dediğimiz bir alan var. O alanı Kasaplar Meydanı’yla birleştirerek daha büyük bir meydan haline getireceğiz ve Dumlupınar Mahallesi’yle entegrasyonunu sağlayacağız. Çevik Bir Meydanı’nı eski Buca Stadı ile birleştireceğiz. Orada bir battı çıktı ile direk güzergahı açarak trafiğin rahatlamasın sağlayacağız” dedi.

NEZİR PROJELERİNİ ANLATTI

Kentsel dönüşüm, peyzaj alanları, Pazar yerleri, emekliler ve bayanlar için çok hoş projelerinin olduğunu da lisana getiren Nezir, “Bu kentte en büyük problemlerden biri olan çocuk ve gençlerimizi uyuşturucu batağından kurtaracak projelere çok acil muhtaçlığımız var. Bunu yapmak için çocuklarımızı sanata, spora ve öbür alanlara yönlendirmemiz gerekiyor ki hedefsiz olan bir gençliği hedefi olan bir kuşak haline dönüştürelim. Bizim hedefimiz beyni uyuşan gençliği evvel yanlışsız tarafa sevk etmek, amacı olan bir gençlik haline getirmek ve ondan sonra projelerden faydalanan bir kuşak oluşturmak istiyoruz. Kentsel dönüşüşüm konusunda süratli bir formda bölge belirleyip pilot alan oluşturacağız. O pilot alanda yapmak istediğimiz, hayal ettiğimiz Buca’nın nasıl olması gerektiğini vatandaşa göstereceğiz. O vakit vatandaş burada gerçekleşmiş bir şey var diyecek ve daha çabuk ikna olacak. Lakin bunu yaparken biz kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme çevirmeyeceğiz. Orada bir rant elde etme durumu varsa o rantı biz vatandaşa paylaştıracağız. Bunun da takipçisi şahsen ben olacağım. Hoş peyzajlarla, kent estetiğini toparlayacağız. Emeklilerimizin rahat nefes allamalarını sağlayacak Buca’nın Kaynaklar bölgesinde belediyeye ilişkin yerler içerisinde emeklilerimiz için bir proje uygulayacağız. Emeklilerimiz gelip orada domatesini, biberini ekecek, dominosunu, satrancını oynayacak, ucuz fiyatlarla maliyetine üzere değerlendireceğiz bir alan oluşturacağız. Bayanları meskenden çıkartıp toplumsal hayata entegrem etmemiz gerekiyor. Bu yüzden bayan kooperatifleri kuracağız. Bayan kooperatifleriyle bayanların üretime katkı sağlamasına dayanak olacağız. Bölgelerde cep pazarları oluşturacağız. Yapılmış Pazar yerlerimizi nasıl modernize yapabiliriz ona bakacağız. Pazar yerlerimiz artık haftada bir gün çalışan bir alandan çıkacak. Boş alanımızı Pazar yaptık ancak 7/24 yaşaması gerekiyor. Orada pazarın dışında spor ve toplumsal aktivite alanı olarak yaşatacağız. Evvelden marangoz, elektrikçi, tesisatçı yetişirdi bu ülkede. Şu anda herkes belediyeleri iş kapısı olarak görüyor. Bu türlü bir toplum oluştu. Biz bunun için meslek kursları oluşturacağız. Bunu çok önemli bir halde de takibini yapacağız. Oradan yetişen gençlerle endüstride çabucak işi hazır bir ortam oluşturacağız. Buca Cezaevi bölgesi Buca’nın ‘Central Park’ı olabilir. Bunun için gayret edeceğim” formunda konuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir