Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (21 Haziran 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili, memleketler arası piyasalarda 76,08 dolardan süreç görüyor.

Dün 77,15 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 75,90 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, kapanışa nazaran yüzde 0,24 artışla 76,08 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 71,38 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’in gün içinde Kongre’de yapacağı konuşmada ekonomik büyümeye ait olumlu öngörüler açıklayacağı ve ülkenin gelecekteki faiz hareketleri hakkında ipuçları vereceği beklentisi tesirli oldu.

Fed’in ABD iktisadının sürdürülebilir büyüme amacı doğrultusunda yüksek enflasyonu düşürmeye odaklanması bekleniyor. Ekonomik büyümedeki istikrar, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de talep artışını da beraberinde getireceği öngörülüyor.

Uzmanlar, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün gün içinde açıklayacağı ham petrol stoklarına ait öngörüsüne odaklandı. Ham petrol stoklarında düşüş beklentisi fiyatların üst istikametli hareketini destekliyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de talep toparlanmasına ait telaşlar fiyat artışlarını sınırladı.

Brent petrolde teknik olarak 76,27 ile 76,47 dolar aralığının direnç, 76 ile 75,87 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay münasebetiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol cinsleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde süreç görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere nazaran; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş kıymette değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir