Borsada ‘zafer’ rallisi sürüyor: Yüzde 3,6’lık artış var

Borsa İstanbul, seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının akabinde üst istikametli hareketlerine devam ediyor.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden ve yüzde 1,49 paha kazanarak günü 4.959,80 puandan kapatan BIST 100 endeksi, güne yüzde 2,88 artışla 5.102,56 puandan başlamasının akabinde öğlen saatlerine hakikat yükselişini yüzde 3,59’un üzerine taşıyarak 5.137,67 puana çıkardı.

En çok bankacılık kazandırdı

Borsa İstanbul’da en çok bankacılık endeksi yüzde 6,59 ve holding endeksi yüzde 3,23 artış kaydetti. Tüm kesim endeksleri yükselirken en fazla kazandıran bankacılık oldu.

Borsa’da gözler Kabine’de

Bugün ayrıyeten yurt içinde iktisat idaresine ait haber akışının da yatırımcıların odağında olduğunu ve finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları datalarının takip edileceğini tabir eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.150 ve 5.200 düzeylerinin direnç, 5.000 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Yatırımcının odağında ABD’den gelecek istihdam verisi var

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantıda faiz artırmayabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi ve ABD’de borç limiti krizinin aşılmasıyla müspet bir seyir izlendiğini belirterek, bugün ABD’de açıklanacak istihdam raporundaki bilgilerin yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

ABD Senatosu, bugün borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını onaylarken, limitin 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmasını öngören tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

Ülkede para siyasetine ait beklentilerin de hafta başına nazaran kıymetli oranda değişim gösterdiğini aktaran analistler, kelam konusu gelişmede Fed üyelerinin kelamla yönlendirmelerinin tesirli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir