Başörtüsü teklifine imza veren SP’li vekil: Referanduma giderse ülke adına iyi sonuçlar doğurmaz

Eray Görgülü

İktidarın başörtüsü ile ilgili anayasa değişiklik teklifine imza veren ve partisinin desteğini açıklayan Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, öteki partilerin de düzenlemeye takviye vermesini öngördüğünü açıkladı. “400’ü bulmaz ve referanduma giderse ülke ismine yeterli sonuçlar doğurmayacaktır” diyen Karaduman, ilkesel olarak temel hak ve özürlüklekin referanduma götürülmesine karşı olduklarını da vurguladı. 

Başörtüsü takmayı anayasal teminat altına alan ve evlilik kurumunu düzenleyen anayasa değişiklik teklifi AKP, MHP ve BBP’den 336 milletvekilinin imzası ile TBMM gündemine gelmişti. Teklifle ilgili muhalefetin hali merak edilirken, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, teklife imza vererek partisinin de takviyesini açıklamıştı.

Destekle ilgili T24’ün sorularını yanıtlayan Karaduman, şunları söyledi: “Sayın Temel Karamollaoğlu Bey’le koordineli ve istişareli bir biçimde alınan bir kararın sonucu olarak imza atılmış olundu. Alışılmış Ulusal Görüş hareketi olarak her vakit inandığımız doğruları savunurken yanlış bulduğumuz konuların da karşısında olmayı her vakit bir sorumluluk ve mesuliyet gereği olarak izah etmeye çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.

Son devirde savunma endüstriyle ilgili atılan adımların kıymetli olduğunu ve desteklediğimizi ilan etmiş olduk ki Genel Liderimiz Sayın Temel Karamollaoğlu’nun da İstanbul’daki Teknofest’i ziyaret etmesi de bunun bir yansımasıdır. Tıpkı biçimde Ayasofya Camii’nin yani cami statüsüyle açılması da bizim elbette ki son derece kıymetli bulduğumuz, tasvip ettiğimiz bir konuydu. Öbür taraftan da başörtüsü sıkıntısı yıllar yılı ülkemizin değerli temel hak ve özgürlükler çerçevesinde de ele aldığımız vakit değerli problemlerinden bir tanesiydi. 

Aslında anayasada yani insanların inancından ötürü kınanmaması gerektiği ve suçlanmaması gerektiği söz edilse de maalesef buradaki tarifin net olmamasıyla birlikte daima başörtülülerin aleyhine cereyan eden bir durum haline geldi.

“Türkiye’nin bu sorunu konuşuyor olmasını kabul edemiyoruz”

Türkiye’de bugün insanların başörtüsünden ötürü üniversitelere yıllar yılı alınmaması temel hak ve özgürlüklerinin ellerinden alınması, kamusal hizmetlerden faydalanma noktasında eşitlik unsuruna de ters olarak cereyan eden bu durum milletimizin de zihninde değerli bir travma oluşturmuştur. Yani bugün Türkiye’nin hala bu sorunu konuşuyor olmasını da biz kabul edemiyoruz. Başörtüsünün artık anayasal bir hakla tarifinin yapılması ve bu problemin artık bir daha Türkiye’de sorun olarak gündeme gelmemesi bizim elbette ki kıymetli taleplerimizden bir tanesiydi.

Bu açıdan da Türkiye’de tarihî bir travmaya da sahip olan bu problemin tahlile kavuşmasına dayanak vermek aslında bizim öncelikli görevlerimizden bir adedidir. Bunu kim yaparsa yapsın yani hangi siyasi parti başörtüsü probleminin tahliline dair bir adım atacak olsa bizim elbette ki ona takviye olmamız icap eder. Anayasada aslında ailenin korunması da anayasada açık bir halde belirtilmesine karşın son devirlerde hem inancımıza yakışmayan, hem geleneklerimize, örfümüze yakışmayan, hem global manada da aile yapısına müdahale edilen ve bizim ülkemizde de bilhassa aile kurumunun ve aile yapısının içinin boşaltılmaya çalışıldığı ailenin itibarsızlaştırmaya çalışıldığı bir süreçle maalesef sistematik bir süreçle de biz karşı karşıyayız.

Bunların biz sonuna kadar karşısındayız. Bizim aileden anladığımız şey inancımızın örf adetimizin ve yıllar yılı bu milleti ayakta tutan dirayetin temsil ettiği pahalar aileyi bir bayan ve bir erkekten meydana gelen bir kurum olarak tanımlar. Hasebiyle aile fakat ve lakin bir bayandan ve bir erkekten meydana gelebilir.

“Biz rastgele bir muğlaklık görmüyoruz”

Karaduman, teklifteki “hiçbir bayanın dini inancı sebebiyle tercih ettiği kıyafetinden ötürü rastgele bir temel hak ve hürriyetini kullanmaktan mahrum bırakılamayacak” sözüne getirilen muğlaklık tenkitlerine ise katılmadığını belirterek, “Biz rastgele bir muğlaklık görmüyoruz” dedi.

Karaduman, “Bu problemin tanımlanış biçimi başörtüsü üzerinden genel bir tanımlama yapıldığı için daha alt ayrıntılar değil de daha üst başlık olarak bu başörtüsü probleminin gündeme getirildiğini düşünüyoruz”  Bundan ötürü da böylesi bir çekincemizin olmadığını tabir etmek istiyorum” tabirini kullandı. 

“Referanduma giderse uygun sonuçlar doğurmayacaktır”

Karaduman, iktidarın başörtüsü düzenlemesini referanduma götürmek istemesi durumunda partisinin tutumunun ne olacağı ile ilgili de, şöyle konuştu: “Temel hak ve özgürlüklerin referanduma götürülmesi, halk oylamasına sunulması tehlikeli sonuçları da kelam konusu olabilir. Bunu bu formda söz edebilirim. Lakin başka taraftan ben genel şurada bunun onanacağı kanaatindeyim. Muhalefet partilerinin de bu anayasa değişiklik teklifine takviye vereceği kanaatindeyim.

Yani aksi halde 400’ü bulmaz ve referanduma giderse ülke ismine yeterli sonuçlar doğurmayacaktır. Yalnızca ülke ismine değil bu muhalefet ismine da güzel sonuçlar doğurmayacak bir süreci oluşturacaktır. Bundan ötürü ilkesel olarak bu yani başörtüsü sıkıntısının ne bundan sonra ne lehte ne de aleyhte istismar edilmesinin önüne geçmek ismine kesinlikle muhalefet partilerinin de bu sıkıntıyı artık Türkiye’de bir daha konuşulmamak üzere tahlile kavuşturulmasını temin eden tarafta olunması gerekir. 

“Çekince varsa AK Parti gidermeli”

Karaduman, başörtüsü düzenlemesinin altılı masada müzakere edilip edilmediği ile ilgili ise, şunları söyledi:  “Önümüzdeki birinci toplantıya ev sahipliğini Gelecek Partisi Sayın Davutoğlu yapacak. Orada da bu sıkıntı gündeme gelecek fakat, takviye tarafında bir kanaatin çıkabileceğini yüksek ihtimal görüyorum. Münasebetiyle altılı masa da başörtüsü başta olmak üzere anayasa değişiklik teklifine dayanak verecektir. Burada toplumsal bir uzlaşının kesinlikle sağlanması icap eder ki aslında anayasalar bir bakıma toplumsal uzlaşı metinleridir.

Sadece bir partiyi ilgilendiren konular olmadığı için toplumda 85 milyon insanımızı direkt ilgilendiren konular olduğu için. Burada yalnızca muhakkak partilerin görüşleri değil. Bütün siyasi partilerin ortak ve müşterek görüşlerinin de kesinlikle dikkate alınması icap eder. Bunu temin etmek de ülkeyi yönetenlerin, iktidarın ve hükümetin görevidir.

Bu çerçevede bu teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getiren Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de siyasi parti kümelerini ziyaret ederek bu çekinceler varsa muhalefet partilerinin bu metinle ilgili çekinceleri ya da telaşları kaygıları varsa bunları da gidermesi icap eder. Bu noktada yapılacak ziyaretlerin de değerli olduğu kanaatindeyim.”

“Temel hak ve özgürlükler referanduma götürülmemeli”

Karaduman, TBMM’de 400 oyun bulunması halinde yeniden de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düzenlemeyi referanduma götürmek isteyebileceği tezleri ile ilgili de şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu mevzuyu referanduma götürmeyeceği kanaatindeyim. Temel hak ve özgürlükler çerçevesinde bunun referanduma götürülmesini ben ilkesel olarak gerçek bulmuyorum. Umarım onlar da gerçek bulmuyorlardır.

Bundan ötürü ben referanduma götürülmeyeceği kanaatindeyim. İkincisi de siyasal olarak da bunun iktidar aleyhine doğuracağı sonuçlardan ötürü da bunu referanduma gitmeyeceğini düşünüyorum. Şahsi kanaatim, 400’ün üzerinde oyla anayasa değişikliğinin gerçekleşeceği tarafında ve referanduma da gitmeyeceği formunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir